ConceptKCTCS/KCTCSConcept News Item | Somerset Community College

Maysville Community and Technical College holds 44th graduation

Maysville Community and Technical College (MCTC) held its 44th commencement exercise Friday evening at Mason County High School Fieldhouse.

Dr. Ed Story, president, and Mr. Charlie Calvert, MCTC Board of Directors chair, welcomed those gathered to honor the graduates. The student address was given by Mr. George Shoemaker from the Licking Valley Campus in Cynthiana.

Dr. Story presented the Distinguished Service to Education Award to Nelson and Pauline Hester. In December 2011, Mr. and Mrs. Hester gave the Maysville Community and Technical College Foundation a gift to be endowed with income to provide scholarships and aid to Robertson County students with awards to be made based on financial need and merit.  The impact of this gift is and will continue to be magnificent and far reaching.  Robertson County School students graduating this year will be the first beneficiaries of the Hester's generosity.

The Distinguished Alumnus Award was presented to Marsha Story Carver, a member of the class of 1984. Mrs. Carver went on to earn a Bachelor’s Degree in Secondary Education Science from the University of Kentucky; a Masters of Arts in Education in Secondary School Counseling from Western Kentucky University; a Rank I Level I Principalship in School Administration and Leadership Supervision from Western Kentucky University; and Level II Educational Administration and Leadership Supervision also from Western Kentucky University. She began working in the public school system teaching science in 2004. In addition to her classroom work, she is a Science Consultant for AdvanceKentucky, working to expand access to and participation and success in rigorous college-level work in high school, particularly among underrepresented student populations.  Mrs. Carver is also a National Trainer for Pre-AP curriculum for Laying the Foundation, a math and science initiative.

Following those recognitions, candidates were presented by Dr. Juston Pate, chief academic officers, and degrees conferred by Dr. Story.

Members of the class of 2013 include:

Adams County: Laura L Ballinger, Nicholas Carl Deatley, Adam Drew Fuson, Taylor McKay Grooms, Noreen Ann Highfield, Dalton Lane Lewis, Ethan Drayer Lightcap, Alyssa Dawn Littleton, Brittany Nicole Naegele, Crystal Lynn Vance

Bath County: Carol Kaye Baird, Rachel Elizabeth Cline, Heather Leigh Conn, Juanita Conn, Tracey Rachelle Daniels, Sarah Faith Edwards, Stefenia Dawne Ingram, Emily Kay Jackson, Wanda Jackson, Shannon Merkel, Levis Matthew Plummer, Barry Keith Roberts, Dalton Ty Stewart, Zachary Tanner Swartz

Bourbon County: Kaitlyn Virginia Alexander, Bret Thomas Boardman, Penny Carol Brophy, Jinger R. Brunner, Chase Dumphord, Whitney Dee Duncan, Hillary Nicole Frye, Stephanie Louise Fryman, Erika Lea Gnau, Stephini B Lyons, Marsha Renee Nichols, Teresa Annette Pilot, Amanda Shaylene Sharpe, Jawana Lynnette Smithers, Crystal Michelle Snapp, Lisa Ann Sullivan, Ashlee Allen Warfield, Kelly Wiggins

Bracken County: Amberlei Bethanne Appleman, Michaela Dawn Brumley, Alexandra Jo Buchanan, Steven Martin Flora, Tera Fryman, Stuart Lawrence Hiles, April Michelle Hitch, Katie M Hopkins, David A Ingram, Justin Berry Kearns, Nathan Alan Kennard, Kathleen Bridget Kirk, Crystal Gail May, Amy Ann McAvoy, Sandra D McPherson, Marlena Sue Moore, Mary Anne Ramsey, Anita K Rodriguez, Janie Lee Smith, Lauren Nichole Stears, Eric Michael Swanger, Erin Ann Swanger, Elizabeth Thomas, Cynthia M Tucker, Ashley A Welte, Shawn Philip White, Sarah Jane Workman

Brown County: Leigh Ann Lowe, Donald E Marsh, Daniel Lee Oberschlake, Teresa Lynne Pritchett, Marcia Kay Rigdon, Carol Jean Scheadler, Velvia Felicia Schwallie, Travis J Stevens, Lisa M Vaughn, Emily Jean Vize, Amber Marie Yeager

Carter County: Christopher Lee Boggs, Zachary Shawn Boggs, Beverly DeHart, Tracie Michaelle Evans, Janice Joann James, Tiffani Lynn Leadingham, Cliff Nathaniel Porter

Clark County: Leanne Morgan

Clermont County: Brittany Dawn Lainhart

Elliott County: Jackie Lee Whitley

Fleming County: Malerie Ruth Ace, Alisha Beth Bishop, Myranda Paige Brooks, Jessica Michelle Cascio, Brad David Clark, Bradley Wayne Clark, Karen S. Cropper, David M Day, Christy L Earlywine, Sabrina Rose Farrah, Shelby Renee Faulkner, Cassandra Marie Fawns, Joseph R Gibson, Kandi R Ginn, Derek P Harmon, Holly Beth Hedges, Justin Dale Hester, Alicia Michelle Hicks, Brian W Hunt, Jacqueline Marie Jones, Frank Anthony Kramer, Nathan Gordon Landreth, Deborah Gray Lightner, Terri Ellen Lowe, Rebecca J McClain, Mary Lou McCormack, Andy Thomas McDonald, Allison N McNutt, Tayler Allen Moore, Tyler Steven Newsom, Paula Yarber Pollitt, Katlin Prager, Lottie Lynn Price, June Emmons Pugh, Casie Renae Ratliff, Dale M Reynolds, Sandra Kaye Rickett, Brandy Gail Rigdon, Hayley N Roberson, Debra Lee Sidles, Amanda L Smith, Shane Smith, Holly Sue Spencer, Melissa J Stallard, Jeffrey S Taylor, Justa Marie Thomas, Derrick Douglas Tomes, Kimberly Elizabeth Tullar, Anna Marie Walker, Samantha D Watkins, Kayla Marie Wells, Tia Elizabeth Wells, Zachary Jonah White, Jamie Raye Wiseman, Matthew Vernon Wood

Floyd County: Megan Nicole McKinney

Grant County: Angie E. Daisy Henson

Greenup County: Brandon Chad Gilliam, Tesia Hannah Sloan, Sarah Rachelle Steele, Santana Nichole Wilburn

Harrison County: Sarah Beth Adams, Amber Lea Anderson, Karissa L Anderson, Jessica Lynn Arnold, Shannon R Bowman, Brenda Ledford Burrier, Brittany Elizabeth Campbell, Darryl R Cole, Andrew Thomas Cordray, Samantha J Cordray, Hargis Dalton Fryman, Sandra J Himes, Taylor Hoskins, Ryan Alan Howard, James L Johnson, Amanda M Maples, George Calvin Shoemaker, Bryan Thomas Sifford, Ashton Nicole Williams, Trey Michael Williams

Lewis County: Jonathan Lynn Abrams, Shirley A Adams, Zachary Tyler Applegate, Brent Andrew Biddle, Allen Eugene Bloomfield Jr., Laura Danelle Bradford, Kayla Lynn Cropper, Kiana Mae Cunningham, Vickie Lynn Graham, Robert E Heddleston, Tamara Emmons Henderson, Shannon Lee Keeton, Whitley Janea Mason, Alexander Davis McRoberts, Mary Ellen O'Neal, Marlene Lynae Patton, Loriann Marie Rickett, Penny Leanne Scott, Tracie Ann Shope, Scott Michael Simmons, Pamela Kay Simpson, Steven Matthew Smyke, Cody Lane Stapleton, Julie Ann Stillwell, Brent Allen Thayer, Jessica Denise Thomas, Melanie Rose Thoroughman, Lafe A Walters

Madison County: Andrea Kay Hensley

Mason County: Kayla M Barnoski, Samantha Faye Bellamy, Whitney Leigh Berryman, Kailey Elizabeth Best, Kristina N Beyersdoerfer, Robert D Brandon, Samantha Renee Burriss, Jason A Burrows, Elizabeth E Carrington, Amanda C Chambers, Kathleen Insko Chinn, Hollianne Collings, Kristin Leigh Collings, Amanda Kay Conley, Theresa L Cortes, Megan Gabrielle Darby, Marshall Darnell, Allen H Dearing, Emily J Dixon, Kalli Jean Dow, Heather Marie Dugan, Christopher Adam Elie, Noel Anthony Emmons, Tracci Gail Frederick-Harris, Tyler Scott French, Lauren Nicole Fritz, Hannah Marie Gallenstein, George William Gripshover, Cody David Hall, Melissia Ann Hardin, Jessica R Hayden, Kelle Jo Henson, Heather M Highfield, Rebecca J Highfield, Ricky P Huron, Eberhard Knierim, Billy Kouns Jr, David Wendell Lanthorn, Lee Conrad Lawrence, Brandi Celeste Lewis, Adele-Marie J Lum Kin, James Kyle Maddox, Miriam Amanda Marshall, Sherri Sydawn Marshall, Paul Martin Mathiasen, Robert Clay Mattingly, William Javan McGuire, Lesliey B McKee, Michelle D McKee, Sandra D McPherson, Joshua Scott Menefee, Elizabeth J Miller, Jacqueline Faye Mitchell, Ronald Monroe, Melissa Berry Morris, Stephen C Morris, Regina Karen Mulcahy, Courtney Tyrone Newdigate, Donna Earleen Phillips, Sarah Joy Phillips, Jeremy G Powell, Michael A Rawlings, Hannah Rae Rice, Joshua Nathaniel Roberts, Ashley Mae Robinson, Stephanie Ann Roesler, Kasie D Sanders, Faith Satchwell, Bonnie J Sauer, Alyssa Marjorie Schempf, Ryan Jourdan Nicole Schroeder, Gregory Paul Schuler, Jessica Ann Sentney, Kassandra Brynn Sergent, Brad Scott Smalley, Adam Loyd Smith, Ashley N Smith, Christopher Owen Smith, Tonya M Smith, Pamela G Stafford, Tiffany Staggs, Kimberly Ann Stamper, Michael L Stone, Daniel Tyler Strode, Kyle Matthew Thompson, Angela K Toller, Holly Nicole Tucker, Jennifer Wallingford, Cory David Woods

Menifee County: Calista Jane Flanders, Jeannetta Lee Heitzman, Cortney Michelle McCoy, Shaneiceta Lee Rupe, Steven T Warren, Dustin S Williams

Montgomery County: Charles Patrick Bartley, Benjamin Alan Basye, Kimberly Gail Dunaway, Roman Nelson Farrell, Ronald Darris Fyffe, Judy Ann Hart, James Frank Johnson, Raymond Logan, Chrissen Denise Meade, Cathy Preston, Amanda Jo Purvis, Brandon Jeffery Tipton

Morgan County: Cortney Dean Adkins, Keisha Dawn Cantrell, Heather Dawn Cox, Crystal Lynn Harper, Katherine Corrine Harvey, Caitlin Raeshelle Hounshell, Felicia Marie Keeton, Alma L Masters, Tara Nicole Vance

Nicholas County: Sarah-Jane Brown, Kyle Wayne Campbell, Kela Dawn Frederick, Megan Renee Fryman, Tiffany Starr Hardin, Donnetta Snapp, Sheryl Ann Stroud, Dakota S Tedder, Shelby L Tyree

Oldham County: Harry R. McCrobie

Owsley County: Yolanda Ball
 
Pendleton County: Catherine Marie Bishop, Brittany Leigh Connelly, Kathy L Hendy, Sarah Marie Jenkins

Robertson County: Courtney Rayna Hendrix, Thomas Mitchell Jr

Rowan County: Dallas Adams, Robert Brandon Baker, Kimberly Louise Caskey, David Louis Combess, Nellie Jean Crouch, Juanita Claudett Davidson, Serena Dawn Egbert, Kimberly Aliene Johnson, Jonathan Damon Keeton, Teresa G Meade, Ryan Douglas Morgan, Lesley May Newsome, Amanda Diane Riley, Justin Lee Sloan, Eugene T Snelling III, Debra Joan Souders, Eugena Eloise Stacy, Stephanie Lynn Stevens, John Harmon Strong, Ashley Ladawn Tackett, Charles Willard Tackett, George Christopher Tackett, Stephanie Jo Thompson, Tamara Jean Watkins, Debra L White, Adrayn Williamson